NAVIGATION

11 Bin Eserlik Arşiv Sergilendi!

11 Bin Eserlik Arşiv Sergilendi!

Stüdyo fotoğrafçılığının duayeni Maryam Şahinyan’ın gözünden çekilmiş, Agrandizör boyutlarında 11 bin Foto Galatasaray fotoğraf arşivi ile 15 bin yüksekliğinde dev bir enstalasyon, Tayfun Serttaş yorumuyla ‘’Flashblack’’ adlı kişisel sergisi ile bugünlerde 26 Mayıs’a kadar izleyicisiyle buluşuyor.

Sanatçı Flashblack’ı, Fotoğrafın ışık kadar karanlığa tekabül eden teorik mirasına, karanlık odadan süzülen bir “Aydınlık Geçmiş” birikimine duyulan gereksinimdir olarak yorumluyor.

Sergi Serttaş’ın deyimiyle, ”İstanbullunun bir iki kuşak öncesi ile arasındaki kültürel kopuşun belgesi”olarak vurgulanıyor.

Maryam Şahinyan, 1933’de mesleğine başlıyor. Tam olarak 60 sene boyunca kesintisiz olarak mesleğini sürdürüyor. Yalnızca fotoğraf çekmiyor tabi ki, Aynızamanda Cumhuriyet tarihinin görsel açıdan ulaşılması son derece zor bir kesimini kadrajına alıyor. 1985 yılında yaşlılık nedeniyle stüdyosunu devrediyor. I. Dünya Savaşı’ndan kalma körüklü kamerasından geride bıraktığı 100 bini aşkın imajı kapsayan İstanbul’un emsalsiz görsel arşivlerinden birini bırakıyor.

Şahinyan arşivinin, sanat pratiğinin merkezine gelene dek serüveninin sessiz sedasız devam ettiğini anlatıyor Serttaş. Stüdyo Üsküdar’a taşınmasının ardından neredeyse sahipsiz kalıyor. Hatta arşivi sokağa atılıyor. Bu hazine Aras Yayıncılık’ın sahibi Yetvart Tomasyan tarafından keşfediliyor ve arşivi beyoğlundaki deposuna taşıyor. Sonrası ise Tayfun Serttaş ile karşılaşana dek süren 25 yıllık bir serüven. 2011’de Salt’ta digital olarak kamuya açılmasının ardından, 2012’de Paris, 2013‘de Amsterdam, 2015’te Paris’te tekrar izleyicisiyle buluşuyor. Son durağı ise Dolapdere Pilevneli Galeri’nin 15 bin metrelik duvarı oluyor. Tayfun Serttaş, arşivsel veri ile olan ilişkisini “Bağlamdan kopartmanın ve yeniden bağlama oturtmanın koşulladığı trans pozisyon” üzerinden tanımlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top