NAVIGATION

Buzun Üstünde Sıcacık Bir Öykü

Buzun Üstünde Sıcacık Bir Öykü

Bir kış olimpiyatında yaşanmış gerçek hikayeyi kendine has sempatik üslubuyla beyaz perdeye taşıyan sıcacık bir film. ‘’CoolRunnings’’

1988 yılında Kanada’nın Calgary bölgesinde kış olimpiyatları düzenleniyordu. Kanada ev sahipliği yaptığı olimpiyatla doğru orantılı olarak soğuk bir iklime sahip, oyunlar buz üstünde, hava soğuk, her yer kar. Bu ana kadar her şey olması gerektiği gibi. Ancak Bobsled dalında alışılagelmedik bir durum söz konusu. Afrika kıtasında bulunan Jamaika, Kanada’nın tam tersine oldukça sıcak bir iklime sahip. Ülkede herhangi bir kış sporuna hazırlık yapılabilecek kar mevcut değil. Bu önemli detay sanki yokmuşçasına o olimpiyatlarda Bobsled dalında Jamaika takımı da yarıştı. Belki başarı elde edemediler ama gönülleri kazandılar.

88’de ki kış olimpiyatlarında yaşanan bu harika hikayenin filmi 1993’te çekildi. Filmin orijinal ismi ‘’CoolRunnings’’, bizim buralarda ki ismi ise ‘’Üşütük Popolar’’. 4 Jamaikalı gencin bir araya gelip azmederek kış olimpiyatlarına katılma öyküsünü anlatan, orijinal bir hikayeden uyarlanmış eğlenceli bir film. Her sahnesinden keyif alınan bu filmi JonTurteltaub yönetmiş.

Hikayenin işleniş tarzı, karakterlerin mükemmel uyumu, dostluklarda ki harika sempatiklik ve insanın içine işleyen 1 saat 38 dakikalık süper sıcak bir yapıt.

Karşılarına çıkan onlarca zorluğa rağmen, ülkelerinde dalga konusu olmalarına rağmen, hayallerinin peşinden giden 4 adamın öyküsü.

Oldukça eğlenceli olan bu film, 1993 olan vizyon tarihine rağmen günümüzde hala izleyicisini güldürebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top