NAVIGATION

DIGITAL AURA

DIGITAL AURA

ArtBizTech tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen bang. Art Innovation Prix’nin, 2018 yılı ana sergisi "Digital Aura" 18 mayısa kadar 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de izleyicisi ile buluşuyor.

Sergide, dünyada son dönemde tartışılagelen teknolojik ve bilimsel unsurları sanatla buluşturan 20 adet eser bulunuyor. Yeni medya, biyo sanat, kinetik sanat ve veri sanatı alanındaki çalışmaların özenle yer aldığını göreceksiniz. Sürdürülebilir alternatif yöntemlerden, biyo-elektromekanik ve ses enstalasyonlarına, biyomimetizmden yola çıkarak oluşturulmuş yeni yapılara, ütopik kent topolojilerine, yapay zekalı robotlar ve insan arasındaki ilişkilere ve istatiksel verilere bağlı olan interaktif projelere ev sahipliği yapıyor.

Küratör Esra Özkan Digital Aura’yı şu şekilde dile getiriyor;

Sergi temelinde organik dayanışma kavramı ele alınıyor. Farklı disiplinlerden gelen kişilerin kendi yetkinliklerini ön planda tutarak, farklı bakış açılarıyla iş bölümünün gerçekleştiği karmaşık bir yapıya sahip olduğunun düşünüldüğü ancak karmaşık olmayan, iş bölümündeki görevlerin uzmanlık alanlarına göre dağıldığı bir dayanışmanın örneğidir.

Dayanışmanın ve birlikteliğin öneminden söz eden Emile Durkheim, Yaşayış şekilleri üzerinden mekanik dayanışmacı ve organik dayanışmacı olarak iki türde toplumsal yapıyı ele almıstır.

Ele aldığı toplumsal yapılar tüm kaygıları taşıyarak kullanımı daha da gelişen teknoloji ile kurduğumuz sosyal bağ; Makine ve insan arasındaki iletişiminin davranış ve tavırlarının organik ve mekanik bağın birbirini desteklemesi ile birlikte yaşamlarımızın da ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Bu dayanışma örneğinde çözüm, hızlıca bulunabilen bir yöntemin görevini de üstlenmektedir. Organik dayanışmanın oluşturduğu yapı, teknolojinin hayatımızdaki ilerleyişi ile melez bir yapıya dönüşmüştür. Öyle ki iş bölümünün oldukça sınırlı olduğu, farklılaşmanın olmadığı daha geleneksel bir yapıda ilerleyen mekanik bağ, organik bağ ile aynı dili konuşmaya başlayarak çalışma sistemlerini bir arada gerçekleştirmelerini sağlamaya başlamıştır.

Aynı dili konuşmaya başladığımız noktada ise artık bilgi akışını iletmek için doğru kanalları kullanmaya başlar ve vermek istediğimiz mesajı ne olursa olsun belirlediğimiz kanal aracılığı ile şekillendirerek anlamlandırmaya çalışırız. Kişi ancak deneyime başladığında; esere dokunduğunda, önden geçtiğinde, onu dinlediğinde ya da izlediğinde ve en önemlisi sürecini merak etmeye başladığında yaratıcı edime katkı sağlamaya başlar. Projenin organik bir parçası haline gelerek eseri anlar ve ancak mesajı direkt olarak bir başka kişiye ilettiğinde eserin dış dünya ile bağlantısını kurmasına destek olur. Marina Abramovic’in An Artist Manifesto’da ifade ettiği gibi “Bir sanatçının yaratımına girmek için sessiz bir an gereklidir.” bang. Sergi, izleyicinin sessiz bir anı bularak deneyime dahil olmasını, eserin yaratım sürecini keşfetmesini ve eserle organik bir bağ kurmasını; sanatçının ise izleyicinin sessizliğini anlamasını ve gerçekleşen deneyimle bağ kurmasını ele alıyor.

Sergi boyunca Dahil ol! Keşfet sloganları size eşlik ediyor.

En sevdiğim eserler arasında aşağıdakiler yer almaktadır.

AYŞE ATEŞ – AQUAPONİC

Balıklar,bakteriler ve yenilebilir bitki türleri /2018

Akuaponik sistemde, bitkiler, balıklar ve yararlı bakteriler simbiyotik bir döngü içinde yaşarlar. Bitkilerin gübre ihtiyacı balık havuzundaki su ile karşılanır. Balık dışkıları,dışarıdan müdahale gerektirmeden doğal olarak kolonize olan bakteriler tarafından, bitkilerin özümleyebileceği besin haline getirilir. Bitkilerin emerek filtrelediği su ise balıkların yaşamasına olanak verecek temizlikte yeniden havuza döner, yaşam döngüsü bu şekilde tamamlanır ve devam eder.

ENGİN KAYA, SİNAN KOLİP – ENSTAN-TANE

ROBOT KOL, SENSÖR, SERVO MOTOR, FOTOĞRAF MAKİNESİ /2018

Enstan-tane projesi, temelinde bizlerin sürekli olarak yönlendirdikleri robotlar ile bir robot kolun bağımsız yönlendireceği izleyici arasındaki ironik bağı ele almaktadır. Fotoğrafınızı çekebilmesi için ulrasonik bir sensöre sahiptir ve kamera odağına göre sizi yönlendirmek için el ileri, geri, sağ ve sol hareketleri yapmaktadır. Bu noktada sizden daha öncesinde belirlenmiş duruş pozisyonlarından birisini yapmanızı beklemektedir. Sergi boyunca Enstan-tane ‘in vizöründen çekilen pozlar etiketlenen görseller, etiketler üzerinden otomatik olarak birleşerek her gün bir fotoğraf çekecek ve sergileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top