NAVIGATION

Filmi Filimden Ayıran Oluşum | Filmler ve Filimler

Filmi Filimden Ayıran Oluşum | Filmler ve Filimler

Filmin iyi, filimin kötü olduğu. Beğenmedikleri filmleri eleştiren, söven, yerden yere vuran, gerektiğinde itin g*tune sokmaktan çekinmeyen oluşumdur. Karşınızda Filmler ve Filimler.

2015-2016 türk sinema sektörünün bir dönem Yeşilçam’ın erotik filmlerinin istilasına uğraması gibi bir döneme girdiği. Vine uygulamasıyla bir şekilde ünlü olmuş 6 saniyelik komik arkadaşların uzun metrajda güldürmeyen filmlerine şahit olduk.
(Konuyla alakası yok. Eleştiri yapasım geldi. Sevmiyorum bu filmleri.)

Bir eleştirmenin de çıkıp “La nereye gidiyor bu sektör” diyemediği zamanlardı.

Biz sinemaseverler kara kara düşündürürken yaptıkları işlerle yüzümüzü güldüren bir oluşum çıktı. Ama eleştiriye tamamen kapalı bir memleket olduğumuz için bu oluşuma hemen davalar yağmaya başladı. Türk filmlerinden elini eteğini çekse de Amerikan film sektörüne kendi üsluplarıyla giydirmekten çekinmeyen. Ama düzgün işe de “FİLMDİİİİR!” diyen ekibe kendi penceremizden bakalım.

 

NEDİR BU FİLMLER ve FİLİMLER?

3 arkadaşın bir gün kafa kafaya gelip “ulan!” demesiyle, 28 Temmuz 2015’te kuruldu. Şimdilerde ise kocaman ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşayan yaklaşık 20 kişilik bir ekipten oluşuyor.

YouTube üzerinde takipçilerine “Miriba kınılıma hoşglnz” demek yerine konuya “Merhaba aile, N’abıyonuz, kanka, hacılar” diye hitap eden oluşum samimiyettiyle gönlümüzü kazandı. (En azından benim 🙂 )

Ekibin büyük kısmı sinema sektörüyle ilgili olduğu için belki de “Eleştirel Parodi”lerini bu denli seviyoruz. Çünkü bilmeyen adam bir yapar, iki yapar üçüncüde kimse suratlarına bakmaz. Asıl amaçları insanları eğlendirmek ve bence amaçlarına da ulaşıyorlar. Milyon dolarlık işleri itin g*tune sokmak ayrıca bir yürek ister. Ve bu adamlarda da o yürek var. Başlı başına orjinal bir iş oluşu da ayrıca aile tarafından sevilme sebebi. (TAKLİTLERİNDEN KAÇININ)

KİMDİR FOX?

Filmler ve Filimler’in kurucusu ve seslendirmeni Fox kod adlı abimizi aslında herkes tanıyor. Kensdisi aslında seslendirme sanatçısı. Hani şu “Yaa ben türkçe dublaj sevmiyorum, orjinal dil daha gözeeeel” deyip izlemediğiniz dublajlı filmler varya? Heh! Taha Ulukaya da aynı Sungun Babacan, Harun Can, Sezai Aydın, Engin Alkan gibi filmlere can veren neferlerden biri.

Hatta eğer yanlış anımsamıyorsam kendisinin taklit edilen sesi şu sıralar ‘Amerikan Dublaj’ etiketi altında birilerinin şöhretine şöhret katıyor.

Sesini de, seni de, üslubunu da seviyoruz Taha Ulukaya. (ADAMSIIIN!!!)

 

GÜZEL İNSANLAR – GÜZEL İŞLER

Şu sıralar internet dizilerine ağırlık veren ekip ayrıca bu konuyla ilgilenen başta gençler olmak üzere insanlara çok güzel bir fırsat sağlıyor.

Kendimden biliyorum YouTube kanalı açınca oradaki videoları sadece eş, dost, akraba izliyor. Ve belli bir yerden sonra “Bi bu eksikti” cümlesindeki “bu” oluyorsunuz. (Çok izlenenlerin de videolarını görüyoruz zaten.) Neyse konumuza dönelim.

Filmler ve Filimler ailesi diyor ki; “Hacı sen dizini çek. Bize yolla. Biz de izleyelim. Eğer yeterince kaliteli bir işse biz bunu yayınlayalım, kısmet senin kısmetin. Artık nereden yürürsen yolun açık olsun.”

 

 

Bu hareketlerinden dolayı kendilerini kutluyor, elmacık kemiklerinden öpüyoruz.

 

DİLİMİN UCUNDA

Bu oluşumun bir güzelliği de ‘Dilimin Ucunda’ etkinliği. Salı ve cuma günleri Facebook sayfalarında düzenledikleri bu etkinlikle adını hatırlamadığınız ama her hangi bir sahnesini hatırladığınız bir filmin ismini size buluyorlar. Var mı lan böyle teknoloji? Tabbi ki de yok! Ama Filmler ve Filimler ailesinde yok diye bir şey yok diyebiliriz. Ekipten Derya (Akame) (‘umarım ismi doğru yazmışımdır.’) Bu konuda takipçilere yardımcı oluyor.

 

 

Teşekkürler F&F, teşekkürler Derya…

 

GÜLDÜREN ŞİRKET

Oluşum – oluşum diyorum ama Filmler ve Filimler bir süredir şirketleşmiş durumda. Filmler ve Filimlerin “Premium” sisteminde kendi sitelerinden yaptıkları parodileri ‘Bir Lira’ karşılığında alabiliyorsunuz. E tabi istediğiniz kadar da izleyebiliyorsunuz. Fox’un demesiyle “Bu sisteme geçiş sebebimiz, maddi giderlerimiz oluyor ve bu giderlerin giderilmesi gerekiyor.” Yine Fox ekliyor; “GÜVENİLİR BİR SİSTEM, GÜZEL ABİLERLE ÇALIŞIYORUZ.”

Bir lirayı gözünüzde büyütmeyin. İcabında günde On üç liraya bir paket sigara alıyoruz. Hatta kimileri elli liralık ete 500 lira ödüyor. Peki neden? Çünkü yer bildirimi seviyoruz. Başka şeyler de var aslında ama yazamam şimdi. 🙂

 

OLAYLAR OLAYLAR

Ekibin yayınladığı dizilerin dışında şu ana kadar dört bölümden oluşan IQ isimli animasyon dizisi var. Bu diziyi YouTube üzerinden Diziler ve Dizzyler kanalından izleyebilirsiniz. Ayrıca bilim kurgu kafasında yepisyeni dizileri “HİLE” pek yakında geliyor. Şimdilik pek bi’şey söylemek istemiyorum çünkü HİLE için ayrıca bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Kısacasııı, eğlendirmek için çıktık yola. Çektiğiniz işe iki laf ettik, ne lan bu tantana? Temalı bu oluşum…………. Sizin için var hacılar 🙂

Filmler ve Filimler ailesinin başarılarının devamını dileyerek yazımı sonlandırıyorum.

 

Filmler ve Filimler’in Sosyal Medya Adresleri:
www.filmlervefilimler.com
YouTube
Facebook
Twitter
Instagram

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top