NAVIGATION

Miro İstanbul’da!

Miro İstanbul’da!

Joan Miro’nun en büyük grafik sanatı koleksiyonu Uniq Expo’da sanat severlerle buluşuyor.

Belçikalı küratör Jean-Christophe Hubert ve Teknik direktör Vincent Damseaux’un titiz çalışması sonucunda gerçekleştirilen Joan Miro sergisi 2018’in Aralık ayına kadar ziyaret edilebilecek.

Dünyada Miro’nun eserlerine ayrılan en büyük 4. mekan olarak seçilen Uniq Expo’da; Ustanın grafik eserlerini bu kadar geniş kapsamlı olarak hiçbir yerde daha önce sergilenmediğini öğrenebilir, salona adım atar atmaz Miro’nun kendisini anlattığı 5 dakikalık bir belgesel’i izleyerek daha yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz. Ardından Litografi makinesinin bir örneği ve çalışma prensibini gösteren video enstalasyonu karşınıza çıkacak. Özellikle Miro’nun parmak izlerini içeren eserler adeta beni o eski yaşanmışlıklara savurdu ve etkisi altına aldı.Eminim siz de kendinizden birer parça  bulacaksınız. 🙂

Salonda ilerlerken Miro ve Picasso’nun arkadaşlıklarına dair siyah beyaz fotoğrafları ve editörleriyle olan mektupları gözünüze çarpacak.

Miro’nun insiyatifi ile kurulmuş Succession Miro (Miro Mirasçıları) sertifikalı sulu boyalar, baskı resimler, çizimler, gravürler, kolajlardan oluşan 300’den fazla orijinal eser ve Pablo Picasso’nun 20 adet orjinal eseri ile tanışma imkanı yakalayabileceksiniz.

Miro’nun özlü sözlerinden alıntılar dikkatinizi mutlaka çekecek ve Palma de Mallorca’daki Miro atölyesinin canlandırması yerleştirmeyi görünce o zamanlar gözünüzün önüne gelecek.

“Çalıştıkça, daha çok çalışmak istiyorum. Kendimi heykelde, çömlekçilik, baskıda, bir presle denemek istiyorum. Mümkün olan ölçüde, bence sıradan bir amaç taşıyan şövale ressamlığını aşmak ve resimle düşünmekten hiç vazgeçmediğim insan kitlelerine yaklaşmak istiyorum.”

JOAN MİRO

 

Çocuklar bizim geleceğimiz!

Çocukların göz hizalarına asılmış 40 edet eserin sergilendiği özel bir alan organize edilmiş ve çocukların kendi sanatsal üretimlerini gerçekleştirebileceği bir atölye kurulduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top