NAVIGATION

NEDEN “DOKUMA-MA?”

NEDEN “DOKUMA-MA?”

Türkiye tekstil dokuma sanatının ortaya çıkıp geliştirildiği bir ülke olmasına; halı ve kilim üretiminin en önemli merkezlerinden sayılmasına rağmen, hala söz konusu tekniklerin çağdaş sanata yansıtıldığını çok sık göremeyiz.

Bu anlamda farklı uygulamaları geliştirerek güncel sanata taşıyan önemli isimlerin başında gelen sevgili Belkıs Balpınar’ın sergisini 10 Haziran’a kadar Anna Laudel Gallery’de mutlaka gezip görmeniz gereken sergiler listenize eklemeyi unutmayın…

Yıllar içinde yeni bir dokuma, hatta sanatçının kendi deyimiyle “Dokumama” tekniğini uygulamaya alan Belkıs Balpınar, dokuma sırasında arka planın dokunmadan bırakılmasıyla, boşlukta yer alan formların daha iyi ifade edildiğini keşfediyor. Adını bu teknikten alıyor “Dokumama” sergisi.

Sanatçı, Uzun yıllardır fizik ve astronomiyi dokuma sanatıyla buluşturarak ürettiği sıra dışı işlerini kapsayan seçkiyi bir araya getiriyor.

Türkiye’de ilk defa geleneksel kilim dokuma tekniğini güncel sanata taşıyarak kendine has işler üreten Balpınar’ın tasarımlarında; derinlik,uzay ve uzam kavramları dikkat çekiyor. Kilim dokusu üzerinde yarattığı biçimleri, uzamdaki hareketlerin bir yansıması olarak ele alıyor ve düz kilim çözgüleri üzerine motifler katarak derinlik veriyor. Balpınar’ın çalışmalarında, işlerine boyut katan gölgelerin sınızsızlıkla ilişkisi görülürken aynı zamanda evrendeki farklı uzamsal düzlemler ve mikrokozmos-makrokozmoz, kuantum fiziği ve galaksiler gibi temalar ön plana çıkıyor. Albert Einstein’ın, insanın henüz algılayamadığı dördüncü boyutu zaman ve hız olarak bir uzam üzerinde göstermesinin kendisini ve işlerini etkilediğini belirten Balpınar, bilimsel çalışmaların ve filozofların, sanatçılara ve kültür sanat dünyasına katkılarını kanıtlar nitelikte üretimler gerçekleştiriyor.

En etkilendiğim eserler arasında;

 

Temel Parçacıklar

Patlama

 

Dişi

Silindir I, II

Kırmızı Güneş

Belkıs Balpınar, güncel sanatın genel olarak dünyadaki kargaşa ve olaylara yoğunlaştığını, kendisinin ise çalışmalarında daha evrensel bir noktada durarak varlığın özüne odaklandığını belirtiyor.

“İnsanın kendi yarattığı dünya çok karmaşık. Milyarlarca galaksi ve onların içinde milyarlarca yıldız olan evrende ise bizim zaman algılamamıza göre bir düzen görülüyor. Pek çok sanatçı dünya üzerindeki bu kaosun içinden bir şeyleri yansıtmaya çalışıyor. Ben ise bizim zaman anlayışımıza göre daha düzenli makro evrendeki galaksi ve gezegenlerin ya da mikro evrendeki parçacıkların devinimlerinin oluşturduğu uzamları ima eden görüntüler yakalamaya çalışıyorum”

Belkıs Balpınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top