NAVIGATION

Onlar Eskiye, Biz Deliye Dönecektik

Onlar Eskiye, Biz Deliye Dönecektik

90’ların sonu 2000’lerin başı. İtalyan devi, Milano’nun gözde futbol kulübü AC Milan’ın efsanevi yılları. O yıllarda mahalle maçı yapabilecek kadar şanslı olan nesile ait herkes bahsettiğimiz dönemin Milan’ını bilir. Avrupa futbolunun olmazsa olması, yıldız futbolcuların evi. İtalya’nın Avrupa kupalarına açılan birinci kapısı. 1899’da kurulmuş kıdemli futbol devi. 18 İtalya Serie A şampiyonluğunun yanına 7 kez Şampiyonlar ligi şampiyonluğu eklemiş köklü kulüp A.C. Milan.

Tarihler 2017’nin nisan ayını gösterirken İtalya’dan gelen haber şu şekildeydi; A.C Milan kulübü Çinli yatırım grubuna resmi olarak satılmıştı. Arap sermayesinin büyük Avrupa liglerinde ki şampiyonluk yarışına yaptığı etki günden güne artıyor, Çin süper ligine yıldızlar uçuk rakamlarla transfer oluyor, futbol piyasası bir futbolcuya 222 Milyon Euro verildiğine şahit olabiliyordu. Bu şartlar doğrultusunda İtalya devi Milan’ın Çinlilere satılması büyük bir sansasyon yaratmadı. Sansasyonu küçük ancak umutları büyük bir gelişme olmuştu bu. Çin’den gelen ekonomik desteği arkasına alan kırmızı siyahlılar yaz transfer döneminde 200 milyon eurodan fazla harcayıp kadrosunu iddialı bir hale getirmişti. Şampiyonluk yarışının en büyük adaylarından birisi olan Juventus’un defans duvarından çok önemli bir tuğlayı çıkarmayı başaran Milan, Leonardo Bonucci’yi defansına monte etmişti. Milli futbolcumuz Hakan Çalhanoğlu orta sahaya, İsviçreli yıldız Ricardo Rodriguez sol beke, mor menekşelerin golcüsü Nikola Kalinic ve genç Portekizli golcü Andre Silva’da forvete monte edildi. Bunların yanına yine en az bu isimler kadar kaliteli futbolcular katıldı. Sezon umutlu ve geçmiş özlemiyle başlıyordu. Kulübede İtalyan teknik adam Vincenzo Montella vardı ancak umutlar suya hayaller başka bahara kaldı. Ligde 18. hafta maçları oynanacak ancak Milan şampiyonluk yarışından henüz ilk yarı bitmeden kopmuş durumda. Lider Napoli’nin tam 18 puan gerisinde ve 8. sırada bulunan Milano ekibi kısa zaman önce Montella ile yolları ayırdı ve bahsettiğimiz efsane Milan yıllarına ait bir isimi, o dönemin hırçın orta saha yıldızı Gennaro Gattuso’yu teknik adamlık görevine getirdi. Henüz yorum yapmak için erken olsa da Gattuso’nun Milan teknik direktörlüğü kariyeri pekte iyi başlamadı. Milano şehrinin kırmızı siyahlı taraftarları Gattuso’ya pek umutlu gözlerle bakamıyor.

Geçtiğimiz günlerde spor haber ajanslarında Ricardo Kaka Leite’nin futbolu bıraktığı duyuruldu. Bu haberle birlikte efsanevi Milan kadrosunun tamamı aktif futbol oynamayı bırakmış oldu. Kaleci Dida’dan tutun defansın bel kemikleri Cafu, Nesta, Stam ve Maldini. Orta sahada ki beyinler Gattuso, Pirlo ve Seedorf. Yıldızlar Kaka, İnzaghi ve Shevchenko yeşil sahalarda kramponları ile ter dökmeyi bırakıp emekliliğe ayrıldılar.

Sokakta top oynayan çocukların giydikleri kırmızı siyahlı formaların sırtında yazan isimler artık sahalarda yok. O eski göz korkutan, rakibi bulunamayan, dosta güven düşmana korku veren Milan’da artık yok. Kakalar, Didalar, Pirlolar ya da Shevchenkolar bir daha geri dönemezler lakin yakın tarihler içerisinde İtalya Serie A’da ve Avrupa Kupalarında söz sahibi olabilen bir Milan geri dönebilir.

2017-2018 sezonu bu motto ile başlamıştı ancak gelinen noktada hedeften kopulduğu aşikar. Tecrübeli bir hoca ve daha iyi bir kadro yapılanması ile Milan özlenen eski haline dönebilir. Bu sinyaller mevcut yeter ki adımlar doğru olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top