NAVIGATION

Uçak Yüzdüren Kaptan Sully | Film Önerisi |

Uçak Yüzdüren Kaptan Sully | Film Önerisi |

Cesareti ve kararlılığıyla tebriklere layık görülmüş ancak uğradığı haksızlıklara boyun eğmemiş bir pilotun başarısını anlatan, gerçekten yaşanmış bir vakadan alınmış harika bir öykü.

Chesley Sullenberger. Kendisi bir pilot, 15 Ocak 2009 sabahı kalktığında daha önce defalarca yaptığı gibi bir uçuşa gitti. Bütün hazırlıklar yapıldı, yolcular yerlerini aldı, Chesley Sullenberger pilot kabinine kuruldu ve uçuşa geçmek için yapması gereken prosedürleri uygulamaya başladı. Uçak normal bir şekilde havalandı ancak yükselemedi çünkü bir kuş sürüsü motorlara zarar vermişti. Bütün motorlar aniden durdu. Manhattan’ın üzerinde motorları durmuş bir uçak vardı. Kaptan Chesley Sullenberger’in imkanları yok denecek kadar kısıtlıydı. En yakın havalimanına dönmesi için yeterli yüksekliği yoktu, Manhattan şehrinde seçeceği herhangi bir boşluğa düşmek çok olasıydı. Ancak kaptanın aklına risk seviyesi çok yüksek bir fikir geliverdi. Hudson Nehri. Uçağın burnunu nehre çevirdi ve zaten motorları kapalı olan demir yığınının alçalmasını bekledi, kıvrak zekası, yüksek cesareti ve usta pilotluğu sayesinde Hudson Nehri’ni bir uçak pisti gibi kullanan tecrübeli pilot yüzlerce kişinin hayatını kurtardı.

Bu nefis hikaye üzerine belgeseller çekildi spekülasyonlar konuşuldu fikriler sunuldu, kaptan yeri geldi tebrik edildi yeri geldi kınandı. Ancak bu olayla ilgili en başarılı yapıtlardan birisi 2016 yılında gösterime giren Sully filmi oldu. Kaptanımızın ismi filmde Sully Sullenberger. Başrol Tom Hanks’e ait.

Var olan mükemmel bir hikayenin, çok başarılı bir şekilde 1 saat 36 dakikalık filme dönüşmüş hali. Oyuncuların performansları dikkate değer şekilde başarılı, ana hikayeye sadık kalınmış ve içerisinde karmaşık bir duygu seli barındırıyor. Sully filmi ailece izlenebilecek, izleyicisine empati, şaşkınlık ve hayranlık gibi duyguları tattırabilen mükemmel bir yapıt.

Yazı medyademlik.com yazarı ‘IamLegend’e aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top